Lielais Šveices ganu suns

Šķirnes raksturojums


Lielais Šveices ganu suns ir gan sargs, gan vienkārši kompanjons. Sunim ir mierīgs raksturs. Tomēr, ņemot vērā iespaidīgo augumu un zemo, draudīgo balsi, viņš ir lielisks sargs. Suns nemetīsies virsū katram, kas ienācis jūsu teritorijā, bet dobji rejot aizšķērsos ceļu un, saimnieka klātbūtnē iepazinies ar svešinieku, turpmāk ieturēs distanci. Mājiniekiem pieķeras bezgalīgi un ir uzticīgs un paklausīgs. Pastāv uzskats, ka no visiem ģimenes locekļiem šveicietis visvairāk mīl sievietes. Suns ir ļoti pacietīgs un mierīgs attiecībās ar bērniem.
Suns ir viegli apmācāms, un to ko iemācījies, neaizmirst. Šveicietis nav laisks suns, viņam patīk garas pastaigas. Labprāt rotaļāsies ar jums, bērniem vai citiem mājas suņiem. Taču, ja viņam kādu laiku neviens nevar veltīt savu uzmanību – neapvainosies, bet mierīgi gaidīs. Nekādā ziņā nav ieteicams turēt tikai voljērā, šim sunim ir nepieciešams ciešs kontakts ar saimnieku un tā ģimeni. Šveicietis stipri pieķeras savam baram, t.i., saimnieka ģimenei un citiem savas mājas dzīvniekiem, un modri tos sargā. Viņi nemēdz pamest mājas un klaiņot.


I.Eglītes brīvs tulkojums no

N.Moustaki. Greater Swiss Mountain Dog. - Kennel, Club Book, 2007.

       Lielais Šveices ganu suns, šķirnes dzimtenā Šveicē saukts Grosser Schweizer Sennenhund - pietiekoši spēcīgs, izturīgs un temperamentīgs, lai visu dienu strādātu fermā, bet vakarā pavadītu laiku ar ģimeni rotaļās.

      Šis suns ir gatavs piedalīties jebkurās ģimenes aktivitātēs, vai tas ir darbs vai atpūta. Jo svarīgākais jebkurā situācijā ir būt kopā ar cilvēkiem, ko viņš mīl. Šis suns sargā savu teritoriju, ar negantu riešanu paziņojot svešiniekam: Sargies!

      LŠGS ir liels, labi apmuskuļots suns, spēcīgiem kauliem, ar trīskrāsu kažoku un biezu pavilnu. Vairāk zināms kā vezumu vilcējs, arī kā sargsuns un gans.

     LŠGS pamatkrāsa ir melna ar rudiem un baltiem laukumiem. Kažoks ir viegli kopjams, ieteicams ķemmēt reizi nedēļā. Divreiz gadā sezonālās kažoka maiņas laikā jāķemmē katru dienu. Raksturīgi, ka lielā šveicieša spalva nesaķepst, dubļi un gruži viegli izkrīt no kažoka ārā.

     Lielais šveicietis ir šķirne, kas veidota galvenokārt smagumu vilkšanai, kam ir piemērotas spēcīgās kājas un augums. Tāpēc pareizas suņa fromas veidošanai  svarīgas ir garas vienmērīgas pastaigas, sprinta skriešana un lēkāšana nekādu labumu suņa fiziskajai formai nedos.

     Ļoti pozitīva LŠGS īpašība, kas atšķir viņus no daudzām gigantiskajām šķirnēm ir tā, ka suņi nemēdz siekaloties. Tas padara lielo šveicieti par patīkamu kompanjonu gan pastaigās, gan mājās, gan automašīnā.

     Vēl viena ļoti pozitīva šo suņu īpašība - lielie šveicieši nerej bez iemesla. Viņi rej tikai tad, ja teritorijā ir ienācis svešinieks (cilvēks vai dzīvnieks).

     LŠGS tiek raksturots kā lojāls, uzticīgs, spēcīgs, strādīgs, mīlošs, maigs, dedzīgs. Protams, katram sunim ir sava unikāla personība un temperaments, tomēr šķirnei kopumā raksturīga liela darba mīlestība, gan tāpēc, ka viņam patīk veikt uzdevumus, gan arī tāpēc, ka patīk sagādāt prieku saviem saimniekiem strādājot un aizsargājot tos. Lai arī suns viegli piemērojas mierīgai rāmai mājas dzīvei, šim sunim nepieciešama fiziska nodarbe labas formas uzturēšanai.

     Lai LŠGS veidotos pareiza uzvedība, sunim ir nepieciešama socializācija. LŠGS ātri un viegli mācās, ja vien saimnieks ar suni nodarbojas. Tomēr jāņem vērā, ka šie suņi gan fiziski, gan emocionāli nobriest vēlu. Savu briedumu viņi sasniedz aptuveni trīs gadu vecumā.

       LŠGS ir lielisks kompanjons. Viņš ir ļoti maigs un pacietīgs attiecībās ar bērniem. Šķiet viņš saprot, ka ir lielāks, tāpēc rotaļās ar bērnu cenšas nelietot rupju spēku un nelekt virsū. Tomēr jums jāņem vērā, ka sava lielā auguma dēļ, suns var būt neveikls, tapēc labāk neatstāt suni vienu ar mazu bērnu.

       Ar citiem mājdzīvniekiem lielais šveicietis satiek labi un sargā tos. Viņš pieņem jebkuru mājdzīvnieku, kas dzīvo saimnieka mājā. Taču jo agrāk viņš tiks iepazīstināts ar citiem mājdzīvniekiem un jo vairāk ar tiem kontaktēsies, jo labākas būs savstarpējās attiecības.

       Ieslodzīts nelielā telpā, LŠGS aizsargā to, rej un lec. Tāpēc nav ieteicams atstāt ilgstoši suni ieslodzītu vienu automašīnā, jo sargājot to no garāmgājējiem, viņš var krietni papostīt auto un savainot sevi.

      Kopumā LŠGS ir draudzīgi un atvērti, tomēr gadās arī agresīvi un bailīgi eksemplāri. Tāpēc meklējot kucēnu uzmanīgi jāiepazīstas ar kucēna vecākiem. Kā arī liela nozīme pareizas uzvedības veidošanā ir agrīnai socializācijai.

      Lai arī lielais šveicietis ir darba suns, tas vispirms ir ģimenes suns. Viņš jutīsies slikti dzīvojot viens pats voljērā. Vislabāk šis suns jutīsies dzīvojot ģimenē.  No jūsu puses jums ir jāsagādā viņam pietiekami laika un vietas pastaigām, kur likt lietā enerģiju, kā arī iespēja viņam pavadīt laiku kopā ar visu ģimeni.


Intervija par Metu Sedulu petnet.lv