FCI standarts Nr.101

Franču buldogs

French Bulldog

Bouledogue Francais

 

IZCELSMES VALSTS: Francija

 

PIELIETOJUMS: Kompanjons, sargsuns, suns priekam.

 

FCI KLASIFIKĀCIJA: 9. grupa: kompanjoni un dekoratīvie suņi

11. apakšgrupa: mazie molosu tipa suņi

Bez darba spēju pārbaudes.

 

ĪSS VĒSTURISKS PĀRSKATS: Iespējams, ka franču buldogs, tāpat kā visi mastifi, cēlies no Epīras un Romas impērijas molosiem. Radinieks Lielbritānijas buldogam, Viduslaiku Alanu cilts suņiem, Francijas mastifiem un maza auguma mastifiem, mums pazīstamais buldogs ir Parīzes populāro rajonu šķirnes audzētāju-entuziastu 1880. gados veiktās krustošanas rezultāts.

Šajā periodā, būdams Parīzes centrāltirgus miesnieku un kučieru suns, buldogs ātri aptvēra, kā iekarot augstāko sabiedrību un mākslas pasauli, pateicoties savam īpašajam izskatam un raksturam. Tad notika viņa strauja izplatība.

Pirmais šķirnes klubs dibināts 1880. gadā Parīzē. Pirmā reģistrācija datēta ar 1885. gadu un pirmais standarts pieņemts 1898. gadā, kad Francijas Centrālā suņu audzētāju apvienība (Societe Centrale Canine) atzina franču buldoga šķirni. Pirmais franču buldogs piedalījās izstādē 1887. gadā. Standartu, kurš tika mainīts 1931., 1932. un 1948. gados, H.F.Reāns (H.F.Reant) un R.Trikē (R.Triquet) no jauna formulēja 1986. gadā (FCI publicēja 1987. gadā), bet 1994. gadā to izmainīja Franču buldogu Kluba komiteja sadarbībā ar R.Trikē.

 

KOPĒJAIS IESPAIDS: Tipisks maza auguma molosu šķirnes suns. Spēcīgs, neskatoties uz mazo augumu, īss, kompakts visās tā proporcijās, gludspalvains, ar īsu purna daļu, uzrautu degungalu, stāvošām ausīm un dabiski īsu asti. Franču buldogam jāizskatās aktīvam, inteliģentam, ļoti muskuļainam, kompaktam, ar spēcīgu kaulu uzbūvi.

 

UZVEDĪBA UN RAKSTURS: Sabiedrisks, dzīvespriecīgs, rotaļīgs, sportisks, vērīgs. Sevišķi mīlīgs pret saviem saimniekiem un bērniem.

 

GALVA: Galvai jābūt ļoti spēcīgai, platai un taisnstūra. Galvas āda veido gandrīz simetriskas krokas un krunkas. Buldoga galvai raksturīga saīsināta augšžokļa-purna daļa. Galvaskauss platumā ir ieguvis to, ko tas zaudējis garumā.

 

GALVASKAUSA DAĻA:

Galvaskauss: Plats, gandrīz plakans ar ļoti izliektu pieres daļu. Ievērojami izteikti uzacu loki, kurus atdala sevišķi izteikta rieva starp acīm. Rieva nedrīkst turpināties pieres daļā. Pakauša paugurs vāji izteikts.

Pāreja: Dziļi uzsvērta.

 

PURNA DAĻA:

Degungals: Plats, ļoti īss, uzrauts. Nāsis atvērtas un simetriskas, slīpas virzienā uz aizmuguri. Tomēr nāšu slīpums, kā arī uzrautais degungals, nedrīkst traucēt sunim normāli elpot caur degunu.

Purns: Ļoti īss, plats, ar koncentriskām simetriskām krunkām, kas stiepjas lejup pa augšlūpām (purna garums sastāda apmēram 1/6 no kopējā galvas garuma).

Lūpas: Biezas, nedaudz ļenganas, melnas. Augšlūpa vidū savienojas ar apakšlūpu, pilnībā nosedzot zobus, kuri nekad nedrīkst būt redzami. Augšlūpas profils ir lejup ejošs un noapaļots. Nedrīkst būt redzama mēle.

Žokļi: Plati, taisnstūra, spēcīgi. Apakšējais žoklis ar platu izliekumu, kas beidzas augšžokļa priekšā. Kad mute aizvērta, apakšējā žokļa izvirzījumu (pārkodienu) padara mērenāku apakšžokļa zaru izliekums. Šis izliekums ir nepieciešams, lai izvairītos no pārāk stipra apakšžokļa izvirzījuma.

Zobi: Apakšējie griezējzobi nekādā gadījumā nedrīkst atrasties aiz augšējiem griezējiezobiem. Apakšējo griezējzobu arka ir noapaļota. Žoklis nedrīkst būt nedz nobīdīts sānis, nedz sagriezts. Griezējzobu arku novietojumam nevajadzētu būt stingri ierobežotam, būtisks nosacījums ir, lai augšlūpa savienotos ar apakšlūpu tā, ka pilnībā nosegtu zobus.

Vaigi: Vaigu muskuļi labi attīstīti, bet ne izspiedušies.

Acis: Acis ar dzīvu izteiksmi, zemu novietotas. Acis atrodas diezgan tālu no degungala un sevišķi no ausīm, tumšas, diezgan lielas, apaļas, nedaudz izvalbītas. Sunim skatoties taisni uz priekšu acs baltumi nav redzami. Acu plakstiņa mala melna.

Ausis: Vidēja lieluma, platas pie pamatnes, noapaļotiem galiem. Ausis augstu novietotas, bet ne pārāk tuvu kopā, stāvošas. Auss gliemene atvērta virzienā uz priekšu. Ādai aptaustot jābūt smalkai un mīkstai.

 

KAKLS: Īss, nedaudz izliekts, bez pakakles.

 

ĶERMENIS:

Muguras līnija: Pakāpeniski kāpjoša augšup līdz jostas vietai, tad strauji liecas lejup astes virzienā. Šis veidojums, pēc kura jātiecas, rodas pateicoties īsai jostas vietai.

Mugura: Plata un muskuļaina.

Jostas vieta: Īsa un plata.

Krusti: Slīpi.

Krūtis: Cilindriskas, dziļas. Krūšu kurvis mucveida, ļoti noapaļots.

Krūšu priekšējā daļa: Plata.

Vēders un apakšējā līnija: Pievilkti, bet ne pārmērīgi.

 

ASTE: Īsa, zemu novietota uz krustiem, cieši pieguloša sēžamvietai, resna pie pamatnes, dabiski mezglaina vai ar lūzumiem, sašaurinās galā. Pat kustībā aste jātur zemāk par horizontāli. Samērā gara aste (nesniedzas zemāk par lecamām locītavām) ar lūzumiem un sašaurinātu galu ir pieļaujama, bet nav vēlama.

 

KĀJAS

 

PRIEKŠKĀJAS: Priekškājas vertikālas, savstarpēji paralēlas skatoties gan no sāniem, gan no priekšpuses. Priekškāju novietojums plats.

Lāpstiņas: Īsas, biezas, ar stingru un redzamu muskulatūru.

Pleci: Īsi.

Elkoņi: Cieši pieguloši ķermenim.

Priekšpleci: Īsi, taisni un muskuļaini.

Karpālā locītava, pēdvidus: Stingri un īsi.

 

PAKAĻKĀJAS: Spēcīgas un muskuļainas. Pakaļkājas nedaudz garākas kā priekškājas, tādējādi paceļ augstāk ķermeņa pakaļdaļu. Kājas ir vertikālas, savstarpēji paralēlas skatoties gan no sāniem, gan no aizmugures.

Ciskas: Muskuļainas, stingras, ne pārāk noapaļotas.

Lecamās locītavas: Novietotas tuvu zemei. Nedz pārāk izteiktiem leņķiem, nedz noteikti pārāk taisnas.

Papēži: Stingri un īsi. Franču buldogam jādzimst bez rudimentārajiem pirkstiem.

 

ĶEPAS:

Priekšķepas apaļas, mazas, t.i., “kaķa ķepas”, labi saskaras ar zemi, nedaudz izvērstas. Pirksti kompakti, nagi īsi, biezi un labi atdalīti. Spilventiņi cieti, biezi un melni. Svītrainas krāsas suņiem nagiem jābūt melniem. Plankumainiem (svītrainiem suņiem ar rudu pamatkrāsu un vidēja izmēra baltiem plankumiem) un rudiem suņiem par labāku atzīstami melni nagi, taču gaišākas krāsas nagi netiek vērtēti kā trūkums.

Pakaļējās ķepas kompaktas.

 

GAITA / KUSTĪBAS: Kustības brīvas, kājas kustas paralēli ķermeņa viduslīnijai.

 

APMATOJUMS:

 

APMATOJUMS: Skaists, gluds apmatojums, cieši pieguļošs, spīdīgs un mīksts.

 

KRĀSA:

• Viendabīgi ruda, ar svītrām vai bez tām, vai ar ierobežotiem plankumiem (“pied”).

• Ruda ar svītrām vai bez, ar vidējiem vai dominējošiem plankumiem.

Atzīstamas visas rudās krāsas nokrāsas no sarkanas līdz gaiši brūnai (kafija ar pienu) krāsai. Pilnīgi balti suņi tiek klasificēti kā “rudi svītraini ar dominējošiem baltiem plankumiem”. Ja sunim ir ļoti tumšs degungals, tumšas acis un tumši acu plakstiņi, neliels pigmentācijas trūkums uz purna izņēmuma kārtā pieļaujams ļoti skaistiem īpatņiem.

 

IZMĒRS UN SVARS: Svars nedrīkst būt mazāks par 8 kg un lielāks par 14 kg, ja buldogs ir labā kondīcijā. Izmēram jābūt proporcionālam svaram.

 

TRŪKUMI: Ikviena atkāpe no iepriekšminētajiem punktiem uzskatāma par trūkumu, kura nozīmīgums ir tieši proporcionāls tā izteiktības pakāpei.

• Nāsis cieši noslēgtas vai sašaurinātas. Hroniski krācēji.

• Lūpas nesavienotas priekšpusē.

• Nepigmentētas lūpas.

• Gaišas acis.

• Pakakle.

• Augstu turēta aste, pārāk gara vai nedabiski īsa.

• Brīvi elkoņi.

• Taisnas vai uz priekšu izliektas lecamās locītavas.

• Nepareizas kustības.

• Pārāk garš apmatojums.

• Punktots apmatojums.

 

NOPIETNI TRŪKUMI:

• Redzami griezējzobi pie aizvērtas mutes.

• Redzama mēle pie aizvērtas mutes.

• Stīvas bungājošas priekškāju kustības.

• Rozā krāsas plankumi uz purna, izņemot svītraini rudos suņus ar vidēji lieliem baltiem plankumiem un rudos ar ierobežotiem vai dominējošiem baltiem plankumiem.

• Pārmērīgs vai nepietiekošs svars.

 

DISKVALIFICĒJOŠI TRŪKUMI:

• Degungals citā, ne melnā krāsā.

• Zaķa lūpa.

• Suņi, kuriem apakšējie griezējzobi atrodas aiz augšējiem griezējzobiem.

• Suņi, kuriem pastāvīgi redzami ilkņi, kad mute aizvērta.

• Acis dažādās krāsās (heterohromatisms).

• Nestāvošas ausis.

• Ausu, astes vai rudimentāro pirkstu izkropļojums.

• Astes trūkums.

• Rudimentārie pirksti uz pakaļkājām.

• Apmatojums melns ar lāsumiem, peļu pelēks, brūns.

 

N.B. Suņiem jābūt diviem skaidri redzamiem, normāli attīstītiem sēkliniekiem, kuri pilnībā atrodas sēklinieka maisiņā.

 

Informācijas avots Latvijas kinoloģijas federācijas mājas lapa www.dogs.lv